L1 viza za SAD

Članak preuzet

Pomenuti tekst je kreiran uz pomoć našeg registrovanog partnera American Adventure doo. Tekst ne odražava stavove udruženja J1 alumni niti snosimo odgovornost za tačnost ili netačnost teksta, ali ga kao udruženje preporučujemo kao tekst agencije od poverenja.

Pročitajte ceo tekst

Na sajtu workandtravel.rs možete pronaći čitav tekst u originalu.
Posetite W&T
Photo Visa application

L1 viza je specijalizovana vrsta neimigracione vize koja omogućava kompanijama da presele svoje zaposlene iz inostranstva u Sjedinjene Američke Države. Ova viza je posebno dizajnirana za menadžere, izvršne direktore i zaposlene sa specijalizovanim znanjem koji rade za multinacionalne kompanije. L1 viza dolazi u dve glavne kategorije: L1A, koja je namenjena menadžerima i izvršnim direktorima, i L1B, koja se odnosi na zaposlene sa specijalizovanim znanjem.

Ova viza omogućava kompanijama da zadrže kontinuitet poslovanja i da iskoriste veštine svojih zaposlenih na globalnom nivou, što je od suštinskog značaja za uspeh u konkurentnom poslovnom okruženju. Jedna od ključnih prednosti L1 vize je mogućnost da se zaposleni presele u SAD bez potrebe za ponovnim apliciranjem za radnu vizu. Ova viza omogućava zaposlenima da rade u američkoj podružnici ili filijali njihove matične kompanije, čime se olakšava proces integracije u američko poslovno okruženje.

Takođe, L1 viza može otvoriti vrata za dobijanje stalnog boravka (Green Card) u budućnosti, što je dodatni motiv za mnoge zaposlene koji žele da se trajno nastane u Sjedinjenim Američkim Državama.

Key Takeaways

  • L1 viza za SAD je viza namenjena zaposlenima koji se premeštaju iz inostranstva u američku podružnicu iste kompanije.
  • Za apliciranje za L1 vizu potrebno je popuniti formular DS-160, zakazati intervju u američkoj ambasadi i platiti odgovarajuće takse.
  • Uslovi za dobijanje L1 vize uključuju dokaz o zaposlenju u kompaniji najmanje godinu dana i planiranje rada u američkoj podružnici.
  • Razlika između L1A i L1B vize je u tome što L1A viza namenjena menadžerima i izvršnim direktorima, dok je L1B viza namenjena zaposlenima sa specifičnim znanjima.
  • Proces dobijanja L1 vize može trajati od nekoliko nedelja do nekoliko meseci, u zavisnosti od specifičnih okolnosti i ambasade.

Kako aplicirati za L1 vizu?

Proces apliciranja za L1 vizu zahteva pažljivo planiranje i pripremu dokumentacije. Prvi korak u ovom procesu je da poslodavac podnese peticiju za L1 vizu američkom Uredu za imigraciju i carinu (USCIS). Ova peticija mora sadržavati detaljne informacije o kompaniji, kao i o zaposlenom koji se prebacuje u SAD.

Poslodavac treba da pruži dokaze o postojanju poslovnog odnosa između matične kompanije i američke podružnice, kao i o radnom statusu i kvalifikacijama zaposlenog. Prikupljanje svih potrebnih dokumenata može biti složen proces, ali je od suštinskog značaja za uspeh aplikacije. Nakon što USCIS odobri peticiju, zaposleni može podneti zahtev za L1 vizu kod američke ambasade ili konzulata u svojoj zemlji.

Ovaj deo procesa uključuje zakazivanje intervjua, plaćanje taksi i dostavljanje dodatne dokumentacije, kao što su pasoš, fotografije i potvrde o obrazovanju i radnom iskustvu. Intervju sa konzularnim službenikom je ključan deo procesa, jer će se tokom njega procenjivati da li zaposleni ispunjava sve uslove za dobijanje L1 vize. Priprema za intervju može uključivati vežbanje odgovora na potencijalna pitanja i prikupljanje dodatnih dokaza koji mogu podržati aplikaciju.

Uslovi za dobijanje L1 vize

Da bi se dobila L1 viza, postoje određeni uslovi koje poslodavac i zaposleni moraju ispuniti. Prvo, poslodavac mora biti multinacionalna kompanija koja ima poslovne operacije u najmanje dve zemlje – jednoj u inostranstvu i jednoj u Sjedinjenim Američkim Državama. Takođe, zaposleni mora biti zaposlen u toj kompaniji najmanje godinu dana u poslednje tri godine pre apliciranja za vizu.

Ovaj uslov osigurava da zaposleni ima dovoljno iskustva i znanja o poslovanju kompanije pre nego što se preseli u SAD. Pored ovih osnovnih zahteva, zaposleni mora biti ili menadžer ili izvršni direktor (za L1A vizu) ili imati specijalizovano znanje koje je od suštinskog značaja za poslovanje kompanije (za L1B vizu). Specijalizovano znanje može uključivati jedinstvene veštine ili znanja koja su ključna za uspeh kompanije na američkom tržištu.

Takođe, važno je napomenuti da poslodavac mora dokazati da će zaposleni obavljati poslove koji su u skladu sa njegovim ili njenim kvalifikacijama i da će doprineti razvoju poslovanja u SAD.

Razlika između L1A i L1B vize

L1A i L1B vize se razlikuju po vrsti zaposlenih koji ih mogu dobiti i po uslovima koje moraju ispuniti. L1A viza je namenjena menadžerima i izvršnim direktorima koji imaju odgovornost za upravljanje organizacijom ili njenim delom. Ova viza omogućava zaposlenima da preuzmu ključne pozicije unutar američke podružnice ili filijale kompanije, čime se osigurava kontinuitet poslovanja i strateško vođenje.

Zaposleni sa L1A vizom mogu ostati u SAD do sedam godina, uz mogućnost produženja boravka. S druge strane, L1B viza je namenjena zaposlenima koji poseduju specijalizovano znanje koje je od suštinskog značaja za poslovanje kompanije. Ova vrsta vize se fokusira na veštine i znanja koja su jedinstvena za određenu poziciju ili industriju.

Zaposleni sa L1B vizom mogu ostati u SAD do pet godina, uz mogućnost produženja boravka. Razumevanje razlika između ovih dvaju tipova viza je ključno za poslodavce koji žele da pravilno klasifikuju svoje zaposlene prilikom apliciranja za L1 vizu.

Koliko traje proces dobijanja L1 vize?

Trajanje procesa dobijanja L1 vize može varirati u zavisnosti od nekoliko faktora, uključujući brzinu obrade peticije od strane USCIS-a i dostupnost termina za intervju u američkoj ambasadi ili konzulatu. U proseku, proces može trajati od nekoliko meseci do više od godinu dana. Nakon što poslodavac podnese peticiju, USCIS obično obrađuje zahteve unutar 2 do 6 meseci, ali ovo vreme može biti duže ako su potrebni dodatni dokazi ili ako postoji velika potražnja za vizama.

Nakon odobrenja peticije, zaposleni može zakazati intervju kod američke ambasade ili konzulata. Čekanje na termin može potrajati nekoliko nedelja ili meseci, zavisno od lokacije i trenutne situacije sa obradom zahteva. U nekim slučajevima, moguće je ubrzati proces uz dodatne takse ili korišćenjem premium obrade kod USCIS-a, što može značajno skratiti vreme čekanja na odobrenje peticije.

Troškovi vezani za L1 vizu

Troškovi vezani za dobijanje L1 vize mogu se značajno razlikovati u zavisnosti od različitih faktora, uključujući vrstu vize, troškove pravnih usluga i takse koje se plaćaju prilikom apliciranja. Prvo, poslodavac će morati da plati taksu za podnošenje peticije koja se kreće od nekoliko stotina do više hiljada dolara, zavisno od specifičnih okolnosti slučaja. Takođe, ako se odluče da angažuju advokata ili pravnu firmu kako bi im pomogli u procesu apliciranja, to će dodatno povećati ukupne troškove.

Pored taksi za podnošenje peticije, zaposleni će takođe morati da plati takse prilikom apliciranja za vizu kod američke ambasade ili konzulata. Ove takse obično uključuju troškove obrade zahteva i eventualne dodatne takse za ubrzanu obradu. Važno je napomenuti da svi ovi troškovi mogu predstavljati značajnu investiciju za kompanije koje žele da presele svoje zaposlene u SAD, ali potencijalne koristi od zadržavanja talentovanih radnika često nadmašuju ove troškove.

Važne informacije o L1 vizi

L1 viza predstavlja izuzetno važan alat za multinacionalne kompanije koje žele da zadrže svoje ključne zaposlene na globalnom nivou. Osim što omogućava lakši pristup američkom tržištu rada, ova viza takođe pruža mogućnost zaposlenima da dovedu svoje porodice sa sobom u SAD. Članovi porodice zaposlenih sa L1 vizom mogu dobiti L2 vizu koja im omogućava boravak u Sjedinjenim Američkim Državama tokom trajanja L1 vize.

Članovi porodice sa L2 vizom takođe imaju pravo da rade u SAD-u uz odgovarajuću dozvolu. Još jedna važna informacija o L1 vizi je ta da ona može poslužiti kao put ka dobijanju stalnog boravka (Green Card). Zaposleni sa L1A vizom imaju veće šanse da dobiju Green Card putem procesa poznatog kao EB-1C, koji je namenjen menadžerima i izvršnim direktorima multinacionalnih kompanija.

Zaposleni sa L1B vizom takođe mogu aplicirati za Green Card, ali će morati proći kroz drugačiji proces koji može uključivati dodatne korake i zahteve. U svakom slučaju, L1 viza predstavlja značajan korak ka ostvarenju profesionalnih ciljeva i ličnih ambicija mnogih pojedinaca iz Srbije koji žele da započnu novu karijeru u Sjedinjenim Američkim Državama.

Ako razmišljate o apliciranju za L1 vizu za SAD, možda će vas zanimati i mogućnosti koje nudi J1 viza, posebno programi stažiranja koji se mogu obavljati online. Ova opcija može biti posebno korisna ako želite sticati međunarodno iskustvo bez potrebe za putovanjem u SAD. Više informacija o online stažiranju možete pronaći na J1 Alumni stranici o online stažiranju. Ovo može biti odličan uvod u američko tržište rada i prilika da razvijete svoje profesionalne veštine pre nego što se odlučite za L1 vizu.

FAQs

Šta je L1 viza za SAD?

L1 viza je vrsta vize koja omogućava zaposlenima da pređu sa matične kompanije u inostranstvu na svoju podružnicu, ćerku ili sestrinsku kompaniju u Sjedinjenim Američkim Državama.

Ko može aplicirati za L1 vizu?

Osobe koje su zaposlene u inostranstvu u kompaniji koja ima podružnicu, ćerku ili sestrinsku kompaniju u SAD mogu aplicirati za L1 vizu.

Koja je svrha L1 vize?

Svrha L1 vize je omogućiti zaposlenima da pređu sa matične kompanije u inostranstvu na svoju podružnicu, ćerku ili sestrinsku kompaniju u SAD radi obavljanja specifičnih poslova ili menadžerskih funkcija.

Koliko dugo traje L1 viza?

L1 viza može biti odobrena na period od 3 do 7 godina, u zavisnosti od tipa vize i pozicije koju osoba obavlja u SAD.

Koje su osnovne razlike između L1A i L1B vize?

L1A viza je namenjena menadžerima i rukovodiocima, dok je L1B viza namenjena osobama sa specifičnim znanjem ili veštinama koje su neophodne za poslovanje kompanije u SAD.

Koje su osnovne zahteve za apliciranje za L1 vizu?

Osoba koja aplicira za L1 vizu mora biti zaposlena u inostranstvu u kompaniji koja ima podružnicu, ćerku ili sestrinsku kompaniju u SAD, mora imati odgovarajuću poziciju i mora zadovoljavati druge uslove propisane za L1 vizu.

Slobodno nas pitajte...

Popuni formu ispod ako želiš dodatne informacije u vezi sa bilo kojim USA programom ili aktivnostima udruženja.

Tabela sadržaja

Podeli članak

Imaš pitanja ili preporuke za USA?

Ako planiraš da učestvuješ u nekom od Work and Travel i sličnih programa, ili si bivši učesnik istih, pozivamo te da se pridružiš našem udruženju. Tu smo da ti pružimo podršku, delimo korisne informacije i omogućimo ti da razmeniš iskustva sa drugim članovima.

sr_RS
Work and Travel 2025

Isplati program u celini i uštedi 300$

Ako želiš da ostvariš pravo na popust – ostavi nam svoj broj telefona ispod i kontaktiraćemo te za besplatne konsultacije!